Yeni Sanayi Sitesi Hayırlı Olsun
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Yeni Sanayi Sitesi Hayırlı Olsun

Merhaba Sevgili Okurlarım
 
Şehrimizin maalesef merkezinde yer alan motorlu sanayi sitesinin daha modern bir sanayi sitesine kavuşması hatırlandığı üzere Konyalılar olarak bizlerin yıllardır hayali olan bir projeydi.
Konya için hep konuşulan ama bir türlü gerçekleştirilemeyen sanayi sitesinin modern bir sanayi sitesine taşınması projesinde nihayet sona gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Konyalı hemşerimiz Sayın Murat Kurum sanayi sitesi projesi hakkında önemli açıklamalar yaptı ve projenin 36 ay gibi kısa bir sürede bitirilerek hak sahiplerine dükkanlarını teslim edecekleri müjdesini verdi.
Yeni sanayi sitesi için 21 Ekim itibariyle taleplerin toplanmaya başlandığını hatırlatan Sayın Bakan açıklamasında, "Tek hayalimiz Konya’yı hak ettiği noktaya en kısa sürede çıkarmak. Bu hayallerimizden biri de Eski Sanayi ile Karatay Sanayi Sitesi’nin taşınması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 2 bin 653 bağımsız birimden ve 100 ticari üniteden oluşan bir kentsel dönüşüm projesi başlattık. Konya için yıllardır konuşulan ama yapılamayan bu projede 36 ay içerisinde inşallah tüm hak sahiplerine dükkanlarını teslim edeceğiz. Yapacağımız projede oteliyle, restoranıyla, sosyal ve kültürel alanlarıyla son derece modern bir sanayi sitesi olacak. Boşalttığımız alanı da şehircilik ilkelerine, Konya’nın ruhuna, mimarisine uygun bir şekilde az katlı, sosyal alanları barındıran bir proje olarak gerçekleştirmek istiyoruz. TOKİ Başkanlığımız 21 Ekim’de talepleri toplamaya başlıyor inşallah. Konya'mız için hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
Bakan Kurum Mevlana Meydanı Çarşısı ve Altın Çarşı dönüşüm projelerinin de çalışmalarına başladıklarını ve 34 bin 730 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek Mevlana Meydanı Projesinin 13 bin metrekaresinin meydana eklenmiş olacağını da müjdeledi. Sayın Bakan, Kapu Camii ve Aziziye Camilerinin proje kapsamında önemli bir tarihi turizm aksı haline getirileceğini de vurguladı.
Konya'nın meselelerini takip eden bir Bakanımızın olması hakikaten bizleri gururlandırıyor. Projelerin takipçisi olan ve şehrimizin güzelleşmesine katkıda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ve projelerde emeği geçen tüm yetkililere Konya sevdalısı biri olarak özellikle teşekkür ediyorum. Hep söylerim bu kadim şehir ve bu şehirde yaşayan Konya insanımız her türlü hizmeti ve projeyi sonuna kadar hak ediyor.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum